160. rocznica Powstania Styczniowego

160. rocznica Powstania Styczniowego

19 stycznia 2023 Wyłączono przez kulturoteka

22 stycznia 1863 roku na ziemiach ówczesnego zaboru rosyjskiego  wybuchło powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które przeszło do historii jako Powstanie Styczniowe. Było ono  największym i najdłużej trwającym polskim zrywem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Kilka z nich miało miejsce na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego, do którego należała także gmina Cegłów. W październiku 1863 r. na ziemiach folwarku Huta, podczas potyczki z wojskiem rosyjskim, zginęło 25 powstańców z oddziału Kazimierza Kobylińskiego. W listopadzie 1863 miała miejsce bitwa pod Cegłowem, po której partyzanci wycofujący się w kierunku Siennicy na polach wsi Posiadały stracili część oddziału z dowódcą Kazimierzem Kobylińskim na czele. W rozległych lasach mieńskich ukrywał się powstańczy oddział Grzegorza Wojdygi, którego partyzanci nękali wojska rosyjskie przemieszczające się drogą Warszawa-Siedlce. Oddział ten został ostatecznie rozbity pod Siennicą w maju 1864 r.  

W związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego w niedzielę 22 stycznia delegacja  z Zespołu Szkolnego w Cegłowie,  harcerze z 29. Drużyny Harcerskiej „Burza” oraz  Burmistrz Cegłowa Marcin Uchman złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających powstańców styczniowych na terenie naszej gminy:  na grobie powstańczym w rudnickim lesie, na mogile powstańców poległych w Hucie Kuflewskiej oraz na grobie cegłowskiego powstańca Józefa Kwiatkowskiego na miejscowym cmentarzu.

W środę 25 stycznia zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej – Kulturoteki w Cegłowie na wystawę „Powstanie Styczniowe w Gminie Cegłów i dawnym powiecie stanisławowskim”. Wystawę będzie można oglądać w godzinach 13.00-18.00, a o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z jej autorem Bogdanem Kuciem – Prezesem  Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego.