160. rocznica Powstania Styczniowego
19 stycznia 202322 stycznia 1863 roku na ziemiach ówczesnego zaboru rosyjskiego wybuchło powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które przeszło do historii jako Powstanie Styczniowe. Było ono największym i najdłużej trwającym polskim zrywem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Kilka z nich miało miejsce na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego, do którego należała także gmina Cegłów. W październiku 1863 r. na ziemiach folwarku Huta, podczas potyczki z wojskiem rosyjskim, zginęło 25 powstańców z oddziału Kazimierza Kobylińskiego. W listopadzie 1863 miała miejsce bitwa pod Cegłowem, po której partyzanci wycofujący się w kierunku Siennicy na polach wsi Posiadały stracili część oddziału z dowódcą Kazimierzem Kobylińskim na czele. W rozległych lasach mieńskich ukrywał się powstańczy oddział Grzegorza Wojdygi, którego partyzanci nękali wojska rosyjskie przemieszczające się drogą Warszawa-Siedlce. Oddział ten został ostatecznie rozbity pod Siennicą w maju 1864 r.
W związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego w niedzielę 22 stycznia delegacja z Zespołu Szkolnego w Cegłowie, harcerze z 29. Drużyny Harcerskiej „Burza” oraz Burmistrz Cegłowa Marcin Uchman złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających powstańców styczniowych na terenie naszej gminy: na grobie powstańczym w rudnickim lesie, na mogile powstańców poległych w Hucie Kuflewskiej oraz na grobie cegłowskiego powstańca Józefa Kwiatkowskiego na miejscowym cmentarzu.
W środę 25 stycznia zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej – Kulturoteki w Cegłowie na wystawę „Powstanie Styczniowe w Gminie Cegłów i dawnym powiecie stanisławowskim”. Wystawę będzie można oglądać w godzinach 13.00-18.00, a o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z jej autorem Bogdanem Kuciem – Prezesem Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego.