Piotr Chabiera Wspomnienia

Piotr Chabiera Wspomnienia

2 kwietnia 2024 Wyłączono przez kulturoteka

Drodzy Czytelnicy, gorąco polecamy artykuł w najnowszym numerze dwumiesięcznika POLE, a są to wspomnienia pana Piotra Chabiery. Autor jest nietuzinkową postacią, zasłużoną zarówno dla swojej miejscowości – Mieni, całej gminy Cegłów, a także naszego kraju. Piotr Chabiera urodził się w Szczytniku w 1901 r., ale już jako 8-letnie dziecko wraz z całą rodziną przeniósł się do cegłowskiej Mieni, gdzie mieszkał do swojej śmierci w 1985 r. Całe jego życie było naznaczone wielkim patriotyzmem i służbą Polsce. Należał do POW (Polska Organizacja Wojskowa), jako żołnierz I Pułku Szwoleżerów pod dow. Gustawa Orlicz-Dreszera walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie II wojny światowej należał do ZWZ, potem AK. Brał czynny udział w wielu akcjach przeciwko niemieckiemu okupantowi na terenie gminy i całego powiatu mińskiego.

Po wojnie spełniał swoje artystyczne pasje: malował obrazy, organizował teatr amatorski. Za wkład w upowszechnianie kultury na wsi został uhonorowany w 1954 r. przez Ministerstwo Kultury.

Na emeryturze zajął się m.in. spisywaniem swoim wspomnień. W miesięczniku POLE opublikowano fragmenty dotyczące młodości Autora. Część wspomnień była wydana również w “Zeszytach Historycznych Cegłowa i okolic”. Niedawno imię Piotra Chabiery otrzymała jedna z ulic Mieni, a w planach wydawniczych naszej biblioteki jest również publikacja wspomnień Piotra Chabiery – osoby niezwykle ważnej dla historii naszej Małej Ojczyzny.

https://poledwumiesiecznik.com/?page_id=6447